Pojęcia survival oraz prepping w wielu sytuacjach używane są zamiennie, co jest oczywiście błędem. Jeśli zastanawiasz się, co to jest survival i czym różni się od preppingu, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Wyjaśniamy szczegółowo, co oznacza każde z tych pojęć; rozwiewamy także wątpliwości co do przebiegających między nimi różnic.

Czym się różni survival od preppingu? Wyjaśniamy

Poszczególne pojęcia oznaczają właściwie co innego. Prepping to w wolnym tłumaczeniu szeroko zakrojone działania, mające pomóc nam przetrwać ewentualną apokalipsę; survival z kolei nastawiony jest na przetrwanie w trudnych warunkach – lesie, pustyni czy odludziu. To bardzo konkretne zasady, które zostały wynalezione już dawno temu. Warto przy okazji dodać, że przy tych dwóch pojęciach, często pojawia się również trzecie. Mowa tu o bushcrafcie: oznacza on działania prowadzące do przetrwania w dziczy wyłącznie poprzez korzystanie z naturalnych zasobów otoczenia.

Wszystkie trzy przywołane przez nas pojęcia są jednak znacznie bardziej rozbudowane. Aby zrozumieć konkretnie, o co właściwie chodzi w każdym z nich, warto przyjrzeć się im bliżej. Zacznijmy od survivalu, który zdaje się być najpopularniejszy. 

Survival – co to znaczy i dlaczego jest tak popularny?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak przetrwać w lesie bez niczego, to powinieneś szybko przyswoić zasady survivalu. Pojęcie to możemy tłumaczyć jako sztukę przetrwania w trudnych warunkach. Wiele osób bardzo chce sprawdzić swoje umiejętności w sytuacjach naprawdę ekstremalnych; to właśnie umożliwia szeroko rozumiany survival. Działania takie wykonuje się najczęściej z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Uczestnicy obozów są zazwyczaj zdani wyłącznie na siebie, zostawiając daleko za sobą jakikolwiek komfort oraz wygodę. 

Wiemy już, co to jest survival; warto jednak zapoznać się także z jego rodzajami. Survival w lesie może bowiem przebiegać na kilka różnych sposobów:

 • survival zielony – dotyczy wyłącznie szeroko rozumianej dziczy; ma zazwyczaj rekreacyjny charakter, a całość procesu skupia się przede wszystkim na kontakcie z naturą. W trakcie takiego survivalu uczestniczy przyswajają na przykład wiedzę dotyczącą rozpalania ogniska czy też przygotowania posiłków w lesie;
 • survival wojenny – ta opcja survivalu związana jest nieodzownie z działaniami wojennymi: mowa tu o nauce kamuflażu czy też komunikacji niewerbalnej, która ma ogromne znaczenie w czasie walk w lesie;
 • survival miejski – to szereg działań, które zakładają umiejętność przetrwania w warunkach cywilizowanych. Uczestnicy mogą na przykład nauczyć się nowych umiejętności społecznych, czy też przyswoić wiedzę z wykorzystywania takich przedmiotów, które akurat znajdują się pod ręką. 

Survival – co potrzebne na taką wyprawę?

Survival, czyli sztuka przetrwania zakłada przede wszystkim odpowiednie wyposażenie, które umożliwi nam bycie przygotowanym na praktycznie każdą sytuację. Co właściwie będzie nam niezbędne?

Przygotowanie do survivalu musi zakładać przede wszystkim znalezienie odpowiedniej odzieży. Powinna ona być dostosowana do warunków atmosferycznych, a także całego otoczenia. Szczególnie ostrożnym w doborze odzieży warto być wtedy, gdy wybieramy się w miejsca odznaczające się wysoką amplitudą. Ubrania muszą być również wygodne oraz umożliwiać swobodne ruchy. Niezwykle istotną kwestią jest także dobór obuwia: długie marsze w niewygodnych butach mogą być naprawdę uciążliwe.

Nie można zapomnieć również o plecaku: to on będzie w stanie pomieścić niezbędny sprzęt czy odzież. Konieczny będzie również namiot oraz śpiwór: nie można o nich zapomnieć, planując nocleg w górach czy lesie.

Jakie jeszcze wyposażenie jest konieczne? Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w noże survivalowe. To narzędzie, które pomoże Ci pokonać wiele przeszkód czy przygotować posiłek. Ważne jest także krzesiwo oraz zapałki; nie powinieneś zapominać także sztućcach, manierce oraz racji żywnościowych.

Czym jest prepping?

Kolejnym zagadnieniem wartym wyjaśnienia jest prepping. Takie określenie dotyczy wszelkich działań, które mogą pomóc nam przetrwać w trudnych sytuacjach. Nie chodzi tu jednak o las czy góry, ale znacznie poważniejsze kłopoty: blackout, klęski żywieniowe czy też konflikty zbrojne. Co składa się na takie przygotowanie? Osoby chcące być gotowe na takie czarne scenariusze, powinny koniecznie posiadać odpowiednio duże zapasy pożywienia, wody, a także innych akcesoriów. Istotne są również umiejętności survivalowe. 

Czym się różni survival od preppingu? Survival zakłada przede wszystkim kontakt z naturą; prepping tymczasem skupia się na różnego rodzaju klęskach, które mogą być w przyszłości udziałem nas wszystkich. Z preppingiem nieodzownie związane jest pojęcie preppersa, oznaczające osobę podejmującą się tego typu działań. Poszukują oni skutecznych rozwiązań, które zagwarantują im możliwość przetrwania w trudnych warunkach bądź umożliwią ewakuowanie się z niebezpiecznego miejsca

Prepping –  z jakich elementów się składa?

Prepping to kilka elementów, które powinny być przestrzegane. To one mogą bowiem znacząco podnieść szansę przeżycia w razie nieuchronnej apokalipsy. Na co szczególną uwagę zwracają preppersi? Muszą oni dopilnować takich aspektów, jak: 

 • gromadzenie wody pitnej oraz żywności. W kontekście przechowywania oraz wartości odżywczych, dobrze sprawdza się żywność liofilizowana o długim terminie ważności, m.in. liofilizowane obiady, liofilizowane warzywa i owoce.
 • kupno akcesoriów, które umożliwiają przetrwanie bez prądu: świeczek, stacji zasilających, powerbanków, a także akumulatorów oraz baterii,
 • przygotowanie plecaków z pełnym wyposażeniem dla każdego członka rodziny, których posiadanie może umożliwić szybką ucieczkę,
 • poduszka finansowa – najlepiej w gotówce,
 • nauka survivalu.

Wiemy już, jakie różnice przebiegają między survivalem a preppingiem. Warto wyjaśnić nieco szerzej także pojęcie bushcraft, które jest przecież dosyć bliskie pozostałym zagadnieniom.

Na czym polega bushcraft?

Wspomnieliśmy już pokrótce, na czym polega bushcraft; pojęcie to jest związane z przetrwaniem, a także nieco dłuższym przebywaniem w dziczy. Cały taki proces skupia się na korzystaniu wyłącznie z naturalnych zasobów danego miejsca. Bushcraft opiera się na takich działaniach, jak rozpalanie ognia, tropienie, polowanie, łowienie ryb, budowanie schronień, nawigowanie, a także wielu innych.

Bushcraft występuje w czterech różnych odmianach, które różnią się od siebie przede wszystkim pojęciem:

 • praktyczny: skupiony na użyciu wszystkich narzędzi, a także umiejętności do tego, by przetrwać w dziczy. Ten rodzaju bushcraftu zbliżony jest nieco do survivalu;
 • prymitywny: ten rodzaj neguje używanie nowoczesnych narzędzi, skupiając się wyłącznie na technikach pierwotnych;
 • filozoficzny: zakłada wyłącznie czysto rekreacyjne spędzenia czasu w naturze i to z naprawdę niewielkim ekwipunkiem;
 • rekonstrukcyjny: to dość łagodniejsza forma bushcraftu prymitywnego. Skupia się ona przede wszystkim na sprzęcie z epoki pionierów.

Survival a bushcraft – czym się różnią?

Mimo że oba te terminy mogą wydawać się dość podobne, survival jest zdecydowanie bardziej konkretny. Celem takich działań jest przede wszystkim przetrwania, bez względu na to, czy otaczająca nas natura na tym straci. Bushcraft z kolei całkowicie respektuje prawa natury i zakłada przebywanie w dziczy wyłącznie zgodnie z danym otoczeniem. Cieszenie się okolicznościami natury jest w przypadku bushcraftu bardzo istotne; survival raczej nie zakłada raczej tego typu aktywności

Jeśli wybierasz w jakieś dość odludne miejsce i boisz się, że może Cię tam zaskoczyć jakaś nieprzewidziana sytuacja, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Posiadamy w ofercie wysokiej jakości produkty spożywcze, które mogą być przydatne w różnych sytuacjach. Doskonale orientujemy się w tym, co może być najbardziej potrzebne w sytuacji survivalu, a co w przeprowadzaniu działań związanych z bushcraftem; żaden z tych procesów nie powinien być przeprowadzany bez posiadania sporego zapasu pełnowartościowego pożywienia. Podczas przebywania w dziczy czy miejscu trudno dostępnym, odpowiednie wyposażenie ma przecież kluczowe znaczenie. Nie wahaj się zatem i skorzystaj z naszej oferty; posiadamy rozbudowany asortyment różnego rodzaju produktów spożywczych, które można wykorzystywać w różnych sytuacjach

Nasza oferta obejmuje długoterminową żywność różnego rodzaju. Zainteresowani znajdą u nas przygotowane z najwyższej jakości składników gotowe dania, które w wielu przypadkach wystarczy tylko zalać wodą. Jeśli obawiasz się różnego rodzaju klęsk i nie chcesz zostać bez zapasów pożywienia, to koniecznie zrób zapasy w naszym sklepie.