Na samo hasło „atak nuklearny” wielu z nas ma gęsią skórę, czuje zdenerwowanie i nie może się skupić na niczym innym. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to sytuacja, której się obawiamy, gdyż wizja końca świata i apokalipsa, kojarzy się z wszechogarniającą pustką. Jednak jeśli nie jesteś w bezpośrednim polu rażenia fali uderzeniowej, masz szansę przeżyć, pod warunkiem trzymania się zasad, które pomogą Ci także uratować innych, w tym swoich najbliższych. Zatem jak przetrwać atak nuklearny? Podpowiadamy!

Jak przeżyć atak nuklearny i na czym polega?

Zanim przejdziemy do tego, jak przetrwać wybuch bomby atomowej, warto wiedzieć, na czym polega wybuch nuklearny przy użyciu broni jądrowej, co pozwoli zrozumieć powagę sytuacji. Szczególnie w aktualnym czasie, w którym tuż za granicami naszego kraju wynikł poważny konflikt zbrojny i pojawiły się groźby użycia bomby jądrowej. Jest to rodzaj broni, którą charakteryzuje największy zasięg destrukcji i całkowitego zniszczenia. Broń jądrowa dzieli się na atomową i wodorową. Pierwszy typ dotyczy reakcji łańcuchowej rozszczepienia jąder ciężkich i pierwiastków, do których należy uran i pluton. Natomiast drugi, czyli bomba wodorowa, związana jest z reakcją termojądrową wodoru, co prowadzi do wybuchu, którego siła jest znacznie większa niż w przypadku broni atomowej.

Co ciekawe, największe bomby atomowe i wodorowe są w stanie zniszczyć całe miasta i znajdują się w zasobach wojskowych wielu krajów, wśród których można wyróżnić największe mocarstwa takie jak USA, Rosję, Wielką Brytanię, Francję, Chińską Republikę Ludową, Indie, Pakistan, Koreę Północną i Izrael. Państwa te mają do dyspozycji potężny arsenał nuklearny.

Atak nuklearny to nie tylko detonacja bomby i jej wybuch, gdyż czynników rażenia broni jądrowej jest kilka, a każdy z nich ma swoją siłę niszczenia. Wynikają one z nagłego wyzwolenia ogromnej ilości energii, która przybiera różną postać. Można zatem wymienić:

  • Falę uderzeniową – stanowi około 50% energii wybuchu, podczas której dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia i wywołanego nim podmuchu powietrza. W efekcie dochodzi do rażenia wszystkiego, co stoi na drodze, zatem ludzi znajdujących się w epicentrum wybuchu, pojazdów czy domów.
  • Promieniowanie przenikliwe (promieniowanie gamma i neutrony z rozszczepianych jąder) – stanowi około 5% energii wybuchu i wykazuje właściwości jonizujące. Nie powoduje bezpośrednich zniszczeń obiektów znajdujących się w pobliżu czy pojazdów bądź elementów konstrukcyjnych, jednak może prowadzić do niszczenia urządzeń elektrycznych i zaciemnienia szkieł przyrządów optycznych.
  • Promieniowanie cieplne – stanowi 35% energii wybuchu i jest inaczej nazywane świetlnym, które jest niejonizujące, a jego głównym skutkiem jest nagrzewanie powierzchni.  Oddziałuje bezpośrednio na żywą tkankę, a jego skutki mogą ograniczać warunki atmosferyczne, a także zróżnicowane ukształtowanie terenu.
  • Impuls elektromagnetyczny – poruszający się z prędkością światła, zatem trwa dosłownie ułamek sekundy i może doprowadzić do uszkodzenia elektroniki.
  • Skażenie promieniotwórcze – stanowiące około 10% energii wybuchu, które ma postać ognistej kuli. Po jej zderzeniu z powierzchnią ziemi dochodzi do gwałtownego wyparowania wody, gleby i wszystkich materiałów stojących na drodze. Cała materia ulega kondensacji i łączy się z promieniotwórczymi pierwiastkami. Następnie jest niesiona przez wiatr i zaczyna osiadać w postaci pyłu lub wraz z deszczem, tworząc w efekcie opad promieniotwórczy.
  • Rezultatem jest poważne i rozległe, promieniotwórcze skażenie terenu, który może mieć zasięg globalny. W miejscach, gdzie ma ono ekstremalnie wysoki poziom, powoduje natychmiastową śmierć organizmów żywych. Po kilku godzinach od wybuchu skażenie stopniowo się zmniejsza, a po dwóch tygodniach wynosi około 0,01 wartości wyjściowej występującej 60 minut po wybuchu. Choć wydaje się to minimalną wartością, to nadal jest szkodliwe dla życia i zdrowia. 

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, nawet w przypadku przeżycia samego wybuchu bomby atomowej, większość z nas i tak może zginąć w ciągu 48 godzin. Właśnie z tego względu warto poznać swoje szanse na przeżycie i w pełni je wykorzystać, dlatego zachęcamy do kontynuowania czytania naszego poradnika, w którym znajdziesz wiele cennych wskazówek.

Jak przeżyć wojnę atomową – czy są jakieś szanse?

Jeśli zastanawiasz się, jak przetrwać wybuch nuklearny i czy masz jakieś szanse, to już spieszymy z odpowiedzią. Wszystko zależy od odległości, w jakiej znalazłbyś się w momencie ewentualnego wybuchu i jego epicentrum. W sieci dostępnych jest wiele symulatorów, które dobrze obrazują konsekwencje użycia broni jądrowej i skutków dla ludzkości. Wystarczy wybrać miejsce potencjalnego ataku nuklearnego i siłę ładunku, aby zapoznać się ze skalą zniszczeń. Dla przykładu bomba atomowa o mocy 10 kiloton niszczy wszystko w promieniu do 1 km, a do 7 km rozchodzi się fala uderzeniowa, która stanowi potężne zagrożenie.

Jak przetrwać atak nuklearny – zapoznaj się z biuletynem swojego miasta

Warto zacząć od zapoznania się z biuletynem, czyli dokładną informacją dostępną na stronie Twojego miasta, która wskazuje, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia, w tym również powinieneś w nim znaleźć spis schronów atomowych w najbliższej okolicy. Warto dodać, że wskazówki zawarte w Biuletynie Informacji Publicznej dotyczą różnych kwestii, nie tylko zagrożenia wynikającego z wojny atomowej, ale także awarii sieci elektrycznej czy pandemii, której jeszcze kilka lat temu nikt by się nie spodziewał.

Jak przetrwać atak jądrowy – schron atomowy jako bezpieczne miejsce

Jak przeżyć wybuch bomby atomowej? Przede wszystkim spróbować za wszelką cenę się przygotować na takie zdarzenie, oczywiście w miarę własnych możliwości. Grunt to odpowiednia organizacja i brak paniki, gdyż wpadanie w histerię z pewnością nie pomoże, a jednocześnie może opóźnić czas reakcji na ważne działania, od których zależy Twoje życie i bliskich. Pełne bezpieczeństwo gwarantują wyłącznie schrony atomowe o specjalnej konstrukcji, która powinna być dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Niestety w Polsce trudno znaleźć funkcjonujące schrony, które zapewnią skuteczną ochronę na wypadek wybuchu wojny atomowej, a jeszcze trudniej się do nich dostać, jeśli dzieli nas duży dystans. Tym bardziej że podczas uderzenia broni jądrowej liczy się każda sekunda i nie ma czasu na przemieszczanie się w odległe kierunki.

Zatem najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest budowa własnego schronu przeciwatomowego na działce i zlecenie jej realizacji wyspecjalizowanej firmie. W ten sposób będziemy mogli spać spokojniej, wiedząc, że w razie wybuchu będziemy mieć od razu większą szansę na przeżycie i to nadal w obrębie własnej posiadłości.

Wybuch atomowy – jak przetrwać i nie panikować?

Panika i wpadanie w popłoch to najgorsze, czemu można dać się poddać, choć trudno wyobrazić sobie swój stoicki spokój, podczas tak dużego zagrożenia. Jednak dobra organizacja i zapoznanie się z możliwościami, rozwiązaniami i zasadami przygotowanymi przez specjalistów zapewni Ci większe poczucie bezpieczeństwa, gdyż wskaże, co robić w trakcie, gdy dojdzie to tak niebezpiecznej sytuacji. Zatem jak przetrwać bombę atomową? Przede wszystkim:

  • zachowaj spokój,
  • połóż się na ziemi i jak najdokładniej osłoń głowę ramionami,
  • okryj się jak najszczelniej kocem, okryciem wierzchnim,
  • jeśli jest możliwość, schowaj się do najbliższego budynku, wybierając miejsce, które zapewni największy poziom bezpieczeństwa w chwili, gdyby konstrukcja się zawaliła,
  • po powrocie do miejsca schronienia zawsze weź prysznic, zmień obuwie i odzież, a następnie schowaj je do szczelnej torby i przechowuj na zewnątrz ze względu na radioaktywny pył,
  • w miejscu schronienia (najlepiej zlokalizowanego poniżej gruntu) zadbaj o szczelność okien i drzwi, wyłącz klimatyzację, wentylację i ogrzewanie nawiewowe,
  • najlepiej pozostań w schronieniu, aż do czasu ogłoszenia przez służby, że zagrożenie minęło. 

Wszystkie poradniki, w których zawarte są informacje i odpowiedzi na pytanie, jak przetrwać wybuch atomowy wyraźnie wskazują, że gdy tylko jest możliwość oddalenia się od miejsca wybuchu, to należy to zrobić jak najszybciej. Pozwoli to ograniczyć do minimum czas przebywania w przestrzeni, która została objęta skażeniem radioaktywnym. Ponadto zawsze należy w miarę możliwości śledzić również wiadomości oraz stosować się do poleceń służb ratowniczych, które najczęściej wskazują najbezpieczniejsze miejsce ewakuacji ludności.

Akcesoria, które zawsze warto przygotować w razie wystąpienia nagłego zagrożenia

Gdy już wiesz, gdzie w pierwszej kolejności szukać schronienia, warto także dowiedzieć się, co będzie niezbędne. Najlepiej zatem stworzyć listę akcesoriów, które przydadzą się w chwili wystąpienia sytuacji zagrażającej życiu. Mowa między innymi o:

  • latarce z naładowanymi i zapasowymi bateriami,
  • apteczce, 
  • scyzoryku i otwieraczu do konserw,
  • ciepłych ubraniach i kocach,
  • artykułach higienicznych,
  • przenośnym radiu,
  • zapałkach lub zapalniczce,
  • zapasie żywności (najlepiej sprawdzą się dania liofilizowane) i wody.

Zapasy żywności – co wybrać na wypadek wojny atomowej?

Wiele osób zastanawia się, jakie zapasy jedzenia najlepiej zrobić na wypadek wojny atomowej, gdy niszczycielska siła, fale uderzeniowe i opad radioaktywny będą stanowić ogromne zagrożenie. Tak naprawdę zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie żywność liofilizowana dostępna w naszym sklepie. Wśród propozycji znajdziesz między innymi:

Czym wyróżnia się żywność liofilizowana? Przede wszystkim jest pooddawana specjalnej obróbce, która polega na procesie suszenia następującym po zamrożeniu posiłków, przy wykorzystaniu obniżonego ciśnienia. W ten sposób przygotowana żywność zawiera niezbędne wartości odżywcze, jednocześnie jest także smaczna i aromatyczna. Proces liofilizacji przebiega zawsze zgodnie z normami i określonymi warunkami, dzięki czemu można mieć pewność, że jest to najlepszy wybór.

Wśród dodatkowych zalet żywności liofilizowanej oferowanej w naszym sklepie Megazapas.pl można wymienić:

  • łatwy proces przygotowania, gdyż wystarczy dodać wodę do posiłków,
  • doskonały smak i najwyższą jakość, która spełni wszelkie oczekiwania, 
  • długi termin ważności, nawet do 25 lat,
  • wygodne przechowywanie,
  • dużą różnorodność porcji,
  • odpowiednio zbilansowany skład dla dzieci i dorosłych,
  • brak konserwantów, polepszaczy czy sztucznych aromatów.

Jak przeżyć atak nuklearny – opracuj strategię działania i plan ewakuacji

Przygotowanie awaryjnego planu i ewakuacji jest konieczne. Jak właściwie opracować strategię, która sprawdzi się w razie zagrożenia? Poza przygotowaniem powyżej opisanych akcesoriów i zapasów żywności, konieczne jest zaplanowanie sposobu komunikowania się z bliskimi i ich powrotu do domu, znalezienia i wskazania wszystkim miejsca zbiórki i schronienia, wyznaczenia jednej osoby spoza Twojego rejonu zamieszkania, najlepiej z odległej miejscowości, z którą będzie mogła być w stałym kontakcie cała Twoja najbliższa rodzina, której dotyczy zagrożenie.

Jak przetrwać wojnę nuklearną – czy Polsce grozi wybuch bomby atomowej i użycie broni jądrowej?

Sytuacja poza granicami naszego kraju staje się coraz bardziej napięta, co ma związek z wojną między Ukrainą a Rosją, dlatego tak wielu z nas chce wiedzieć, jak przeżyć bombę atomową. Choć deklaracje płynące z Rosji wydają się groźne, to na ten moment nic nie wskazuje na to, aby nasz kraj był celem ataku nuklearnego. To, co jest bardziej niepokojące, to jednoznaczne stanowisko Stanów Zjednoczonych, które zapowiadają natychmiastową i stanowczą reakcję w przypadku użycia przez Rosję broni jądrowej. Gdyby doszło do takiej sytuacji, trudno przewidzieć jej skutki, na które nie mamy zupełnie wpływu. Właśnie z tego względu warto zawsze być przygotowanym na każdą ewentualność.

Pamiętaj, że wybuch bomby atomowej wcale nie jest równoznaczny z całkowitą apokalipsą, a odpowiednie przygotowanie i działanie zgodnie z planem oraz przestrzeganie powyżej opisanych reguł znacznie zwiększy Twoje szanse na przeżycie.

FAQ:

Wojna atomowa – jak przetrwać?

Przede wszystkim należy przygotować plan ewakuacji i działania, znaleźć bezpieczne miejsce, które będzie schronem, zadbać o zapasy żywności i skompletowanie niezbędnych akcesoriów, pomagających w przetrwaniu zagrożenia. Warto także zapoznać się z Biuletynem Informacji Publicznej Twojego miasta, w którym znajdziesz garść cennych informacji.

Gdzie się schronić podczas wybuchu wojny atomowej?

Bardzo ważne jest miejsce ze szczelnymi oknami i drzwiami, najlepiej znajdujące się pod gruntem. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zbudowanie własnego schronu przeciwatomowego, którego konstrukcja zapewni bezpieczeństwo, aż do minięcia zagrożenia. W przypadku przebywania poza domem należy stosować się do poleceń służb kierujących ewakuacją.

Jakie zrobić zapasy na wypadek wojny atomowej?

Najlepszym wyborem będzie zrobienie zapasów wody i żywności, składającej się z posiłków liofilizowanych, które łączą w sobie wiele zalet. Doskonale sprawdzą się dla dzieci i dorosłych, mają wartościowy skład, są szybkie w przygotowaniu i łatwe w przechowywaniu, a dodatkową korzyścią jest długi termin przydatności do spożycia nawet do 25 lat.