Przygotowanie się na wypadek nagłego niebezpieczeństwa pozwoli czuć się komfortowo, szczególnie w dzisiejszych czasach, w których dochodzi do wielu zdarzeń, zagrażających naszemu bezpieczeństwu. Wojna, która już na samą myśl wywołuje dreszcze i szybsze bicie serca, to jedna z tych sytuacji. Warto odpowiednio przygotować się na ewentualne jej wystąpienie, co pozwoli na szybką ewakuację, a w przypadku gdy nie będzie to możliwe, na przetrwanie najtrudniejszego okresu w domu. Jakie zapasy na wojnę? Dowiedz się już dziś!

Sytuacje zagrażające bezpieczeństwu – czarne scenariusze, na które warto się przygotować

Niebezpieczne zdarzenia często następują szybko i bez żadnego ostrzeżenia. Z tego względu bardzo trudno jest się na nie przygotować w przeciągu kilku krótkich chwil, dlatego warto rozważyć w głowie wszelkie możliwe scenariusze i zadbać o skompletowanie zapasów, które pozwolą spać spokojnie. Nagłym niebezpieczeństwem mogą być klęski żywiołowe, wśród których można wymienić suszę, powódź, rozległy pożar, trzęsienie ziemi, huragan, tornado, osuwiska ziemi czy też katastrofy kosmiczne.

Ponadto równie tragicznym scenariuszem jest pandemia i wojna, której obawia się wielu z nas, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy poza granicami naszego kraju doszło do wojennych starć. Do wspomnianych sytuacji zalicza się także konflikt jądrowy, rosnące ceny produkcji żywności oraz globalną niestabilność. Zatem aktualny czas jest najlepszy, aby zdać sobie sprawę z zagrożeń i mieć ich świadomość, a tym samym przygotować swoją rodzinę na „czarną godzinę”.

W czasie wspomnianych zdarzeń należy liczyć się przede wszystkim z rozległymi i bardzo poważnymi awariami sieci energetycznej i tym samym ograniczeniami w dostawach prądu. Ponadto woda, klimatyzacja, ogrzewanie czy też usługi transportowe i telekomunikacyjne mogą funkcjonować z przerwami, a w najgorszym przypadku kompletnie nie działać przez dłuższy czas. Mogą także pojawić się problemy z zaopatrzeniem sklepów i tym samym braki w asortymencie.

Biorąc pod uwagę powyższe czarne scenariusze, warto przygotować się na nagłe zdarzenia, aby w razie ich wystąpienia nie działać bezmyślnie i zachować zdrowy rozsądek, pomimo wszechogarniającej paniki. Co należy zrobić? Przede wszystkim:

  • przygotować plan ucieczki,
  • omówić miejsce spotkania w razie niebezpieczeństwa (zbiórki),
  • wybrać jedną osobę do kontaktu spoza danego regionu, gdyby Twoja rodzina została rozdzielona przez jakiś czynnik,
  • upewnić się, że każdy zna numery alarmowe i ewentualnie adresy e-mail, pod którymi można uzyskać pomoc lub poinformować o sytuacji,
  • przygotować zapasy wody i jedzenia.

Wojna – jakie zapasy okażą się niezbędne?

Jakie zapasy warto mieć w domu niezależnie od pory roku czy sytuacji panującej na świecie? Z pewnością zalicza się do nich produkty żywnościowe (najlepiej suche), wodę, leki, ubrania, akcesoria i gadżety niezbędne podczas nagłych i niebezpiecznych zdarzeń. W każdym domu powinna być także gaśnica, plecaki bądź torby podróżne, przechowywane w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej wstępnie spakowane, co jest przydatnym rozwiązaniem w razie nagłej ewakuacji.

Zawsze warto podczas obmyślania planu skupić się na indywidualnych potrzebach swojej najbliższej rodziny (szczególnie dzieci i seniorów) i kontrolować zgromadzone środki co jakiś czas. Jest to szczególnie ważne przy zapasach żywnościowych, dlatego należy analizować daty ważności, a najlepiej zapisywać je w większym formacie na każdym opakowaniu. W poniższej części naszego artykułu można znaleźć dokładne informacje, jakie zapasy na wojnę czy w przypadku klęski żywiołowej warto zgromadzić i jak je odpowiednio przygotować.

Jakie zapasy żywności na czas wojny i gdzie je kupić?

Jakie zapasy zrobić w razie wojny bądź innych niebezpiecznych i nagłych zdarzeń losowych? Wśród nich powinno znaleźć się przede wszystkim wysokoenergetyczne pożywienie, które pozwoli przetrwać trudny czas. Doskonałym rozwiązaniem jest żywność liofilizowana amerykańskiej firmy ReadyWise, która wyróżnia się najwyższą jakością, pożywnym składem, długim terminem przydatności do spożycia, sięgającym nawet 25 lat. Wśród wiodących produktów można wymienić:

  • liofilizowane owoce i warzywa, zawierające jabłka, banany, truskawki, brzoskwinie, fasolkę szparagową zieloną, groszek zielony, kukurydzę i różyczki brokuła,
  • porcje obiadowe, a w nich zupy pomidorowe, meksykańskie, o smaku kurczaka, makarony z sosem alfredo, z chili, serowym, z warzywami i kremowym sosem, serową lasagne, ryż teriyaki, zapiekanki ziemniaczane z kurczakiem i dodatkami, a także strogonowa,
  • porcje śniadaniowe, na które składa się chrupiąca granola i płatki wieloziarniste o smaku syropu klonowego i cukru brązowego,
  • zestawy zawierające porcje śniadaniowe i obiadowe w jednym opakowaniu.

Dodatkowymi zaletami produktów oferowanych w naszym asortymencie jest wysoka smakowitość, poręczne i ekonomiczne opakowania zbiorcze w postaci wiaderek, a w nich saszetki zawierające zazwyczaj 4 porcje posiłków, gwarantujących pyszne i wartościowe dania dla kilku osób. Ogromnym atutem jest także prostota przygotowania, gdyż do każdej porcji potrzebna jest jedynie szklanka gorącej wody.

Ponadto wspomniane plastikowe wiaderka z hermetycznie zamkniętymi saszetkami są wyposażone w wygodne uchwyty, które doskonale sprawdzą się w sytuacji nagłej ucieczki i konieczności transportu.

Nasz sklep Megazapas.pl pozwoli Ci przygotować dom na trudny okres i zabezpieczyć całą rodzinę przed brakiem dostępu do pożywnego jedzenia w czasie wojny i nie tylko. Mamy rozwiązania, które kompleksowo zadbają o zaprowiantowanie rodziny na czas awaryjnych zdarzeń.

Zapasy pożywienia – dla kogo?

Zapasy pożywienia powinniśmy zrobić wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania, porę roku, status społeczny, płeć czy wiek. Tak naprawdę sytuacje losowe, które zagrażają zdrowiu i życiu, mogą spotkać każdego z nas. Właśnie dlatego zapasy są konieczne nie tylko w przypadku preppersów (osób, które uważają, że należy być zawsze przygotowanym na koniec świata i biorących na poważnie odpowiedzialność za przetrwanie całej rodziny) czy speców od survivalu, którzy często zmagają się z trudnymi warunkami. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę produkty marki USA ReadyWise dostępne w naszym sklepie Megazapas.pl, które są wygodne w przechowywaniu i oferowane w przystępnej cenie.

Jakie zapasy na czas wojny – woda to podstawa

Na wypadek wojny zapas wody to podstawa. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się woda butelkowana, która powinna być zamknięta w szczelnych i mocnych opakowaniach. Za wszelką cenę podczas gromadzenia zapasów należy unikać butelek, które już na pierwszy rzut oka wydają się mało odporne na uszkodzenie. Oczywiście nie sprawdzą się także szklane opakowania, które są bardzo podatne na rozbicie. Najlepiej zaplanować dla każdej osoby około 4 litry wody na dzień i przechowywać jej zapasy w chłodnym i zacienionym miejscu, z większą etykietą na każdej butelce, informującą o terminie ważności. Taka ilość pozwoli na nawodnienie organizmu, a także utrzymanie podstawowych zasad higieny.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest posiadanie tabletek przeznaczonych do odkażania wody, które dezynfekują płyny i uzdatniają je, dzięki czemu stają się bezpieczne do picia, płukania warzyw i owoców czy mycia zębów.

jedzenie na wojnie

Jakie zapasy zrobić w razie wojny i przygotować samodzielnie?

Oczywiście warto także, jeśli tylko mamy na to czas i chęci, przygotować samodzielnie zapasy, gdyż ich nigdy za wiele, szczególnie gdy się okaże, że zostaniemy na jakiś czas odcięci od świata, nie będą działać sklepy i ciężko będzie o pomoc z zewnątrz. Na trudny czas najlepiej ugotować dania jednogarnkowe, które w ostateczności można spożywać na zimno, bez podgrzania. Świetnie sprawdzą się suszone warzywa dodające energii, konserwy mięsne, które można traktować w awaryjnych sytuacjach jak gotowe dania i tym samym pożywny posiłek. Dobry pomysłem jest także przygotowanie domowych przetworów, jeśli lubimy je robić i wiemy, jak zadbać o ich długi termin przydatności.

Od czasu do czasu warto ponawiać zapasy i wymieniać te przygotowane w pierwszej kolejności na świeższe, by data ważności była jak najdłuższa. W tym miejscu warto wspomnieć również o przewadze ReadyWise nad odświeżaniem zgromadzonych zapasów, gdyż ze względu na długi termin spożycia (do 25 lat) nie ma konieczności okresowej wymiany produktów, dzięki czemu jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Niezależnie od rodzaju zapasów należy także pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią, pleśnią i pasożytami. Zatem bardzo ważne w tym przypadku są szczelne opakowania i zapewnienie właściwych warunków przechowywania, odpowiednich dla konkretnych produktów i stosowanie się pod tym względem do zaleceń producenta.

Co przygotować oprócz produktów spożywczych na wypadek zagrożenia?

Oczywiście przygotowanie zapasu produktów spożywczych i wody to nie wszystko. Bardzo istotne są również inne artykuły, wśród których z pewnością powinny znaleźć się ubrania dla każdej osoby, najlepiej jeden lub dwa komplety na zmianę. Warto zestawy uzupełnić wytrzymałymi butami (najlepiej obuwiem roboczym), przeciwdeszczowym nakryciem wierzchnim, czapką, rękawiczkami i szalikiem. Bardzo ważna jest również ciepła bielizna. Poza ubraniami należy także przygotować pościel, w tym koce i śpiwory.

Warto na wszystkie rzeczy przygotować dużą torbę bądź plecak, a jeszcze lepiej, gdy każdy członek rodziny będzie miał swoje akcesorium podróżne, dzięki czemu w razie nagłej sytuacji będzie wiedział, co ma zabrać z domu w ostatniej chwili. Ponadto, gdy jedna osoba o czymś zapomni, znajdzie podobny asortyment w plecaku swojego towarzysza, dlatego jest to jednocześnie najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Nie zapominajmy także o artykułach higienicznych, wśród których powinny znaleźć się mydło, pasta do zębów, papier toaletowy, podpaski, tampony i pampersy. Istotne są również leki i tym samym przygotowanie apteczki pierwszej pomocy. Do jej wnętrza warto schować wodę utlenioną, plastry, bandaże, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nożyczki, termometr, środki aseptyczne (np. jodynę), węgiel aktywowany i rękawiczki jednorazowe. Bardzo ważne jest także zadbanie o zapas leków na przewlekłe choroby dla członków rodziny, którzy zażywają je na co dzień.

O czym pamiętać na wypadek nagłego niebezpieczeństwa?

Na wypadek wojny lub innej sytuacji awaryjnej, warto także pamiętać o innych akcesoriach i gadżetach, które mogą okazać się przydatne. Najbardziej potrzebne będą z pewnością pieniądze. Poza tym nie można zapomnieć o zabraniu telefonu komórkowego z ładowarką (dobrze jest zaopatrzyć się w naładowany powerbank), baterii, latarki, mocnej taśmy klejącej, zapałek bądź zapalniczki, kompasu, gwizdka, scyzoryka i czegoś do pisania z notesem. Przydatne mogą okazać się również przybory do szycia.

Konieczne jest także przechowywanie najważniejszych dokumentów dotyczących wszystkich członków rodziny w jednym miejscu, do którego mamy łatwy dostęp. Mowa o polisach ubezpieczeniowych, adresach i telefonach kontaktowych, szczepieniach, dokumentach potwierdzających tożsamość czy aktach notarialnych. Należy zabezpieczyć je przed wilgocią i najlepiej trzymać w jednym segregatorze.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie i wykorzystując nasze wskazówki, możesz czuć się gotowy w razie nagłych i niebezpiecznych zdarzeń, szczególnie w tak niepewnych, dzisiejszych czasach.

FAQ:

Jakie zapasy w razie wojny?

Zapasy w razie wojny powinny mieć przede wszystkim jak najdłuższy termin ważności, dlatego w tym przypadku świetnie sprawdzi się żywność liofilizowana, suche produkty, konserwy mięsne, woda w trwałych i wytrzymałych butelkach. Gotowe dania można kupić bądź przygotować samodzielnie.

O czym pamiętać na wypadek nagłego zdarzenia?

Poza zgromadzeniem zapasów warto także opracować plan ucieczki, ustalić miejsce zbiórki, wybrać osobę do kontaktu spoza miejsca zamieszkania, upewnić się, że każdy członek rodziny zna numery alarmowe. Ponadto ważne jest zabranie ze sobą, poza wodą i żywnością, telefonu komórkowego, najważniejszych dokumentów, apteczki, i ubrań.

Gdzie zaopatrzyć się w zapasy w razie wojny?

Jednym ze sprawdzonych miejsc, oferujących szeroki asortyment dotyczący zapasów na trudne i nagłe sytuacje zagrażające naszemu bezpieczeństwu, jest sklep Megazapas.pl. Oferowane w nim produkty są liofilizowane, mają rekordowy termin przydatności (nawet 25 lat), a także są wygodne w przechowywaniu, łatwe w przygotowaniu i bardzo poręczne w transporcie.