Kryzys energetyczny w Polsce i na całym świecie to poważny problem o globalnym zasięgu, który dotknął każdego z nas. Przyczyn jest kilka, a jedną z głównych jest agresja Rosji na Ukrainę, która doprowadziła do negatywnych zawirowań na światowych rynkach energii. Jej skutki będziemy odczuwać z pewnością przez najbliższych kilka lat. Kolejnym czynnikiem, który również pogłębił ten problem, jest postępująca zmiana klimatu. Z tego względu aktualnie jest czas, aby zdać sobie sprawę z zagrożenia i wiedzieć, jak postępować na wypadek pogorszenia sytuacji. Dowiedz się już dziś, dlaczego jest kryzys energetyczny na świecie i jak się na niego przygotować.

Kryzys energetyczny – co to?

Warto zacząć od tego, czym jest kryzys energetyczny. Definicja mówi, że jest to określenie sytuacji, w której dochodzi do zaburzenia równowagi rynku na skutek nagłego skoku cen energii i problemów z dostępnością niektórych paliw. Aktualnie można mówić o jego globalnym zasięgu, gdyż kryzys energetyczny w Europie nie zamyka się wyłącznie na jej granicach, a dotyczy całego świata. Jednak można powiedzieć, że to właśnie na terenie krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej jest zdecydowanie najgorzej, ponieważ ten rynek energii był uzależniony od dostaw rosyjskiego gazu i surowców energetycznych, bez których żadna gospodarka ni jest w stanie funkcjonować w prawidłowy i płynny sposób.

Kryzys energetyczny – przyczyny

Wiedząc już, czym jest kryzys energetyczny, warto poznać jego konkretne przyczyny. Problem wyniknął z czarnego scenariusza, na który trudno było się przygotować w tak krótkim czasie. Krótkim, gdyż raptem kilka lat, które można policzyć na placach jednej ręki, to dosłownie chwila, gdy mowa o tak poważnych problemach, które zbiegły się w jednym czasie. Pandemia, inflacja, zawirowania polityczne, wojna tuż za naszą granicą – połączenie tych wszystkich zdarzeń ma wyraźne odzwierciedlenie w comiesięcznych rachunkach, które otrzymujemy, gdyż ceny energii elektrycznej wyraźnie wystrzeliły w górę.

Aktualny kryzys energetyki jądrowej udowodnił, jak bardzo kraje Europy Zachodniej były do tej pory uzależnione od rosyjskich surowców energetycznych. Jeszcze przed wojną to właśnie Rosja była głównym źródłem podaży energii elektrycznej w całej Unii Europejskiej. Pozostałe źródła przypadały na wewnętrzne jej pozyskiwanie oraz import z innych krajów. Aktualnie doszło do diametralnych zmian na tym polu, ponieważ zarówno bezpośrednie decyzje leżące po stronie rosyjskiej, jak i unijne sankcje i embarga, doprowadziły do praktycznie całkowitego zaprzestania dostaw węgla, natomiast import gazu i ropy został utrzymany na minimalnym poziomie. Taka sytuacja doprowadziła do ogromnych problemów, związanych głównie ze zmianą polityki cenowej. Koszty zakupu surowców stały się znacznie wyższe, a wraz z nimi wzrosło ryzyko ich braku. Z tego względu wiele osób obawia się tak zwanych blackoutów czy zupełnego braku surowców, w tym problemów z ogrzewaniem i marznięcia w sezonie zimowym. Pomimo że aktualnie trwający kryzys energetyczny nie jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem wiążącym się z ogromnymi trudnościami, o tyle zawsze szok cenowy i nagłe zmiany powodują, że czujemy się zagrożeni i niepewni jutra.

Oczywiście pojedyncze czynniki nie miałyby aż takiego wpływu na sytuację światową, jednak ich skumulowanie doprowadziło do kryzysu energetycznego i cenowej hossy, która atakuje kieszenie przedsiębiorców i prywatnych gospodarstw domowych – w końcu ogromna skala problemu odbija się na każdym z nas.

Warto także wspomnieć o zmianach klimatycznych. Fale ekstremalnych upałów, topniejące lodowce, wzrost poziomu wód i oceanów, wydłużenie okresu wegetacyjnego roślin czy susze to dowód na to, że nasza planeta wyraźnie się ociepla, a to tylko pogłębia kryzys. Oczywiście, pomimo że są to zmiany dotyczące natury, działalność człowieka znacznie je przyspiesza. Warto mieć tego świadomość, gdyż poradzenie sobie z tym problemem to ogromne wyzwanie dla całego świata. To, co aktualnie obserwujemy to sygnały, które mobilizują do zmiany nawyków i konieczności podjęcia konkretnych kroków, hamujących niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym lub chociaż je ograniczające w pewnym stopniu. Mowa między innymi o postawieniu na odnawialne źródła energii elektrycznej, a także korzystaniu z ekologicznych rozwiązań, które nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne i nie niszczą naszej planety.

Kryzys energetyczny a życie codzienne

Kryzys energetyczny w Polsce jest bardzo odczuwalny i to w codziennym życiu. Pierwsze symptomy można było dostrzec w sezonie zimowym, gdy ceny gazu ziemnego i węgla osiągnęły rekordowo wysokie poziomy. Z tego względu coraz więcej osób starało się oszczędzać w obliczu kryzysu, zmniejszając pobór energii i tym samym swoich codziennych nawyków. Jakie są sposoby na skuteczne oszczędzanie i tym samym obniżenie rachunków za prąd? Poniżej znajdziesz kilka cennych rad, które będą przydatne, gdy będzie zależało Ci na przygotowaniu się do kryzysu energetycznego.

  • Wymiana urządzeń RTV i AGD na nowe.
  • Włączanie zmywania czy prania w trybie EKO, dopiero przy pełnym załadunku.
  • Pamiętanie o gaszeniu światła, gdy z niego nie korzystamy.
  • Gotowanie potraw pod przykryciem.
  • Unikanie otwierania piekarnika podczas pieczenia.
  • Wymiana żarówek na energooszczędne.
  • Wyłączanie urządzeń, które są zbędne.

Kryzys energetyczny – jak się przygotować?

Poza powyższą listą rzeczy, o których warto pamiętać, w przypadku chęci oszczędzenia na rachunkach za prąd, pozostaje również kwestia przygotowania się na kryzys energetyczny, gdy faktycznie spełniłby się najczarniejszy scenariusz. Mowa oczywiście o całkowitym blackoucie, czyli przerwie w dostawie prądu, która nie tylko pogrąży mieszkanie czy dom w ciemności, ale także nie pozwoli naładować telefonu czy korzystać z komputera, radia bądź telewizji. Ponadto nie będzie możliwości przygotowania posiłków, gdyż zarówno płyta grzewcza, mikrofalówka czy piekarnik również do działania wymagają dostępu energii elektrycznej. Warto zatem być zawsze przygotowanym na najgorsze i mieć pod ręką:

  • zawsze naładowany powerbank, czyli przenośną ładowakę,
  • latarkę i świece z zapałkami,
  • podstawowe leki dla całej rodziny,
  • najważniejsze dokumenty w łatwo dostępnym miejscu,
  • zabezpieczone zapasy jedzenia, które nie wymagają prądu do przygotowania czy właściwego przechowywania.

Na ostatnim podpunkcie z listy warto skupić się najbardziej, gdyż dostęp do jedzenia zawsze jest najważniejszy. Na skutek kryzysu energetycznego może dojść do sytuacji, w której w sklepach zacznie brakować żywności, a wszelkie zapasy przechowywane w domu stracą swoją ważność lub staną się nieodpowiedne do spożycia ze względu na brak możliwości trzymania ich w lodówce czy zamrażarce. Właśnie z tego względu warto zawczasu zrobić zapasy, a na najważniejszej pozycji z całej listy powinna znaleźć się żywność liofilizowana.

Żywność liofilizowana – pewniak na trudne czasy

W dobie ryzyka wystąpienia kryzysu energetycznego na globalną skalę, warto znaleźć rozwiązania, które ochronią nas przed zgubnymi jego skutkami. Jednym z nich jest żywność liofilizowana dostępna w sklepie Megazapas.pl, która jednocześnie jest pewniakiem na trudne czasy. Wśród jej zalet można wymienić:

  • różnorodność smaków, dzięki czemu można mieć zawsze pod ręką pyszne i zdrowe śniadanie, liofilizowane dania obiadowe, kolację czy przekąski oparte na zdrowych składnikach,
  • długi termin przydatności (nawet do 25 lat!),
  • wysoka jakość żywności, która z pewnością spełni oczekiwania każdego dziecka i dorosłej osoby,
  • odpowiednia kaloryczność posiłków i wysokoodżywczy skład, który dostarcza mnóstwo energii,
  • łatwość przechowywania w każdych warunkach,
  • prosty sposób na przygotowanie posiłku.

Odnawialne źródła energii – sposób na wyjście z kryzysu energetycznego

Węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa czy uran to nieodnawialne źródła energii, które nie odnawiają się w krótkim czasie. Oznacza to, że ich wykorzystanie przebiega znacznie szybciej niż uzupełnianie zasobów, co również wpływa na pogłębianie się kryzysu energetycznego, szczególnie gdy zapotrzebowanie jest duże, a surowców brakuje z jakichś przyczyn. Z tego względu, aby uchronić się przed sytuacją, w której zabraknie nieodnawialnych źródeł energii, warto poznać te odnawialne. Bazują na naturalnych i ekologicznych zasobach, które są niewyczerpalne. Jednocześnie ich zaletą jest brak negatywnego wpływu na szkodliwe zmiany klimatu. Szczególnie teraz, gdy panuje duża moda i nacisk na wykorzystywanie ekologicznych rozwiązań, a dbanie o środowisko naturalne nabiera zupełni nowego znaczenia. Wśród odnawialnych źródeł energii można wymienić:

  • energię słoneczną – można ją pozyskiwać z kolektorów słonecznych bądź też z popularnej aktualnie fotowoltaiki – paneli, które przy prawidłowym zainstalowaniu i wykorzystaniu są w stanie zaspokoić z nawiązką potrzeby energetyczne każdego gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa,
  • energię wiatrową – jej wykorzystanie polega na korzystaniu z działania turbin wiatrowych, które dzięki transformacji energii zamieniają kinetyczną energię wiatru na elektryczną – następnie dochodzi do jej przekazywania do sieci energetycznej bądź akumulatorów,
  • energię wodną – w przypadku której korzysta się przede wszystkim z siły przepływającej wody w specjalnie zaprojektowanych elektrowniach pływowych,
  • energię geotermalną – czyli ta, pochodząca z wnętrza ziemi, która jest najtrudniejsza w pozyskiwaniu opierającym się z wykonywania specjalnych odwiertów.

Utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego – na czym polega?

Utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego to aktualnie temat numer jeden. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, nie ma w tym nic dziwnego. Jakie działania są aktualnie priorytetem? Poza powyższym stawianiem na odnawialne źródła energii chodzi o działania polegające głównie na budowaniu suwerenności energetycznej oraz dokonywanie dywersyfikacji źródeł surowców i wykonywanie prac, mających na celu ich skuteczne pozyskiwanie. Ogólnie rzecz biorąc za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego odpowiada rząd, operatorzy systemów sieciowych oraz osoby działające na rynku paliw i energii. Bardzo ważne jest także perspektywistyczne myślenie o gospodarce pod kątem właśnie zapotrzebowania na najważniejsze surowce i pozytywnych zmian dotyczących produkcji energii elektrycznej, które pozwalają nam spać spokojnie i nie martwić się o przyszłość swoją i bliskich nam osób.

Ceny energii elektrycznej – jak się zmieniły?

Każdy z nas korzysta z energii elektrycznej na co dzień, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielką rolę odgrywa ona w naszym codziennym życiu. Zwykle zaczynamy być tego świadomi, gdy otwierając skrzynkę na listy lub e-maila otrzymujemy papierową bądź elektroniczną fakturę za prąd.

Doskonale wiemy, jak zmieniły się ceny prądu na przestrzeni ostatnich lat. Znacznie podskoczyły, co wynika choćby z porównania cen z grudnia 2021 i tego samego miesiąca w kolejnym roku 2022, które zwiększyły się o prawie 5%. Wyraźną podwyżkę można dostrzec cofając się do roku 1999, gdy 1kWh prądu dla domowych gospodarstw na taryfie G11 wynosiła niecałe 30 groszy, podczas gdy w 2009 wzrosła do 64 groszy. Biorąc pod uwagę wszystkie podwyżki na przestrzeni ostatnich 20 lat średnia cena prądu wzrosła o około 188%.

Kryzys energetyczny – czy jest szansa na unormowanie sytuacji?

Większość osób zadaje sobie pytanie, czy kryzys energetyczny, który obejmuje szeroko pojętą energię elektryczną wykorzystywaną przez większość z nas się skończy lub chociaż sytuacja się unormuje. Niestety nie mamy dobrych wieści. Wiele wskazuje na to, że problem będzie trwał, a my nie możemy liczyć na nagłą zmianę na lepsze. Powrót do normalności może zająć kilka lat, dlatego tak często, niemal z każdej strony przysłuchiwać się dyskusjom dotyczącym oszczędzania energii elektrycznej. Z tego względu lepiej wiedzieć, jak się przygotować na kryzys energetyczny i jak radzić sobie z trudnościami, które jeszcze przed nami, dlatego mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne i już dziś z nich skorzystasz.

FAQ:

  1. Co to jest kryzys energetyczny?

Krysyzem energetycznym definiuje się niekorzystny stan gospodarki i zaburzenia równowagi rynku związane z gwałtowym skokiem cen energii oraz trudnościami z pozyskiwaniem i dostępnością niektórych paliw.

  1. Skąd kryzys energetyczny?

Kryzys energetyczny w Polsce i Europie związany jest bezpośrednio z ostatnimi wydarzeniami. W tym pandemią, wojną i embargo na rosyjskie surowce energetyczne, przez które w naszej gospodarce pojawiają się braki, a zapotrzebowanie na nie nie maleje.

  1. Jak przygotować się na kryzys energetyczny?

Jak przetrwać kryzys energetyczny? Warto przede wszystkim zapewnić sobie zapasy żywności liofilizowanej o długim terminie przydatności i odpowiedniej kaloryczności, którą można przechowywać w każdych warunkach. Ponadto mieć zawsze pod ręką latarkę, leki, powerbank i najważniejsze dokumenty.