Kryzys żywnościowy w 2022 roku to zjawisko, które odbiło się i nadal odbija się echem w państwach na całym świecie. ONZ szacuje, że obecnie na świecie ponad 750 tysięcy osób zagrożonych jest śmiercią głodową. To przerażające statystyki, które powinny zwrócić uwagę zamożniejszych państw na rosnące liczby głodujących. Jak obecnie wygląda sytuacja z bezpieczeństwem żywnościowym? Czy możemy spodziewać się, że niedługo zabraknie produktów rolnych, które są podstawą światowego wyżywienia? Jak się przygotować na braki żywności?

Kryzys żywnościowy w 2022 roku

Bez wątpienia doszło do zagrożenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Rok 2022 to czas klęsk i wojen, które znacząco odbiły się na dotychczasowym, względnym ładzie. Bezpieczeństwo żywnościowe zostało zachwiane w milionach gospodarstw domowych w Afryce oraz biedniejszych krajach środka. Społeczności, które już znajdowały się na granicy nędzy, teraz są w tragicznej sytuacji, ponieważ ich standard życia spadł poniżej progu ubóstwa. Kryzys żywnościowy w 2022 roku poczynił ogromne spustoszenie na arenie międzynarodowej. Pojawiły się problemy, o których współczesny świat zapomniał. W końcu mamy XXI wiek – czas niezwykle szybkiego rozwoju technologicznego i przełomowych odkryć. Nadal jednak nie potrafimy znaleźć sposobu na zagwarantowanie milinom ludzi dostępu do żywności. Rok 2022 zweryfikował nasze postrzeganie świata. 

Kryzys żywnościowy na świecie – czy jest się czego obawiać w 2023 roku?

Mogłoby się wydawać, że wyż kryzysu żywieniowego przypadnie na rok 2022. Niestety, rok 2023 może okryć się niechlubnym rekordem, który skieruje miliony ludzi na drogę niedożywienia i głodu. Świat pędzi ku upadkowi, który zatrzymać mogą jedynie sukcesywne i kompleksowe zmiany systemowe. Nierówności społeczne ciągle się pogłębiają i są wspomagane skutkami wojny w Ukrainie, inflacją, rosnącymi cenami paliwa oraz niesprzyjającymi warunkami pogodowymi takimi jak susza.

Światowy Program Żywnościowy informuje, że potrzebuje minimum 22 miliardów dolarów na powstrzymanie najgorszych skutków kryzysu żywnościowego na świecie. Jeszcze kilka miesięcy temu kwota uzbierana z darowizn zamknęła się w 8 miliardach dolarów. To niewyobrażalne pieniądze, które nadal nie są w stanie odmienić piszącej się na naszych oczach historii głodowej globu.

W 2023 roku zachwianie bezpieczeństwa żywnościowego może odbić się także na bogatych krajach Unii Europejskiej. Światowy kryzys żywnościowy pogłębia się do niewyobrażalnych rozmiarów, a liczba głodnych stale rośne. Szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ David Beasley ostrzega, że kryzys żywności dotknie ponad 320 milionów ludzi na całym świecie. Kraje, które do tej pory eksportowały swoje nadwyżki produktów rolnych, obecnie wstrzymują dalszy handel w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego własnym obywatelom. W ciągu 3 ostatnich lat liczba osób dotkniętych głodem wzrosła dwukrotnie.

Kryzys żywieniowy – powody

Jakie są powody kryzysu żywieniowego na całym świecie? Jednym z nich jest rozpoczęta w 2022 r. wojna w Ukrainie. Zbrojna agresja Rosji i zablokowanie ukraińskich portów sprawiły, że obecnie mówimy o większym niż kiedykolwiek we współczesnym świecie braku bezpieczeństwa żywnościowego. U wybrzeży Ukrainy czeka ponad 20 milionów ton zboża i kukurydzy. Przedstawiciele Światowego Programu Żywnościowego apelowali i nadal apelują do pełnego wznowienia eksportu żywności z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Ponad połowa importu pszenicy w 36 krajach pochodzi właśnie z Ukrainy oraz Rosji. W wyniku wojny liczba osób znajdujących się na skraju głodu drastycznie wzrosła. Obecnie pszenica powoli, choć systematycznie opuszcza wybrzeże korytarzami solidarnościowymi.

Wojna Rosji i Ukrainy rozpoczęła się w tym samym momencie co susza w Azji Południowej, Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w Chinach. Powodzie w Korei również przyczyniły się do ogromnego nieurodzaju, który dodatkowo pogłębił braki w globalnych zapasach zbóż i nasion oleistych. Zmiany klimatyczne pogorszyły sytuację milionów ludzi, którzy do tej pory znajdowali się w trudnym położeniu i znacząco zagroziły ich bezpieczeństwu żywnościowemu.

Światowy kryzys żywnościowy zbiegł się również w czasie z przyjęciem ustaleń dotyczących ograniczeń w wykorzystywaniu sztucznych nawozów i środków ochrony roślin na terenie Uni Europejskiej. Miał to być znaczący krok ku wzniosłym ideom klimatycznym i ekologicznym, jednak dążenie do bardziej zrównoważonej produkcji żywności spowodowało spadek plonów. Europejscy liderzy stanęli więc przed dylematem między wprowadzonymi niedawno ustaleniami a pogłębiającym się kryzysem żywieniowym na świecie. Opóźnia to tylko reakcję bogatszych krajów, która powinna być w tym wypadku natychmiastowa.

Jak wygląda kryzys żywnościowy w Polsce 2023?

Czy bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest zagrożone? Jak światowy kryzys żywnościowy odbije się na naszym kraju? Na te pytania wszyscy chcielibyśmy znać odpowiedź, choć pierwsze oznaki są już zauważalne na rodzimym rynku.

W Polsce coraz więcej rodzin znajduje się w trudnej sytuacji finansowej związanej ze stale rosnącymi cenami żywności, które napędzane są nie tylko inflacją, ale także skutkami kryzysu żywnościowego na całym świecie. Ponadto od początku wojny drastycznie wzrosły ceny energii elektrycznej, gazu, a także paliwa, co ma znaczący wpływ na spadek jakości życia w wielu polskich domach.

Na szczęście na ten moment nie grozi nam klęska głodu, jednak jak pokazują ostatnie lata, a także 2022 r., światowa gospodarka powiązana jest siecią mniejszych i większych zależności gospodarczych, na które ogromny wpływ mają także zmiany klimatyczne.

Wystarczy przypomnieć sobie początek pandemii, aby zrozumieć jak niewiele trzeba, żeby na półkach zabrakło podatkowych produktów. Kryzysowe sytuacje w ostatnim czasie jasno pokazują, że Polska nie jest przygotowana na dłuższy brak żywności lub innych produktów przeznaczonych do codziennego użytku, takich jak chemia lub środki higieniczne.

Braki żywności – jak się przygotować?

Możliwe, że światowy kryzys żywnościowy dotknie również nas. Jak zatem się przygotować? Czy w ogóle można przygotować się na zagrożenie, jakim jest głód?

Przede wszystkim warto zachować spokój i podejść do sprawy rozważnie. W pierwszej kolejności należy powoli, lecz systematycznie gromadzić zapasy żywności. Skup się na towarach z długim terminem przydatności, które bez problemu wytrzymają kilkanaście lat bez utraty smaku i wartości odżywczych. To produkty takie jak kasze, makarony i mąki. Warto też wziąć pod uwagę żywność prepersa.

Braki żywności łączą się zazwyczaj z deficytem innych towarów takich jak napoje, lekarstwa bądź środki higieniczne np. papier toaletowy. Aby zapasy były kompletne, powinieneś więc zaopatrywać się we właśnie takie towary. Nie musisz wykupować na raz całej apteki, ale kilka lub kilkanaście opakowań tabletek przeciwbólowych, czy baniaków z wodą niegazowaną to podstawa domowych zapasów na czasy kryzysu.

Problemy z żywnością – jakie produkty zapewnią bezpieczeństwo żywnościowe?

Jakie produkty przede wszystkim powinny znaleźć się w zapasach na czas kryzysu żywnościowego? W tym wypadku prym wiedzie żywność liofilizowana, która powstaje w wyniku wykorzystania zjawiska sublimacji. Na czym dokładnie polega liofilizowanie jedzenia? To pozbawienie zamrożonych produktów wody poprzez odparowanie. Zasadniczym aspektem jest jednak pominięcie w tym procesie zmiany wody w postać cieczy. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich warunków, między innymi niskiego ciśnienia, możliwe jest zachowanie wszystkich walorów smakowych oraz wartości odżywczych przy jednoczesnym znacznym wydłużeniu terminu przydatności do spożycia takiego produktu.

Dania liofilizowane cieszą się ogromną popularnością w środowiskach survivalowych, wojskowych i naukowych. Żywność prepersa wykorzystywana jest zarówno przez żołnierzy, jak i przez naukowców na wyprawach naukowych. To także świetny sposób na stworzenie domowych zapasów żywnościowych, ponieważ towary te mają nawet 25-letni termin przydatności do spożycia.

Jak przechowywać zapasy na kryzys żywnościowy?

Kryzys żywnościowy może mieć miejsce już niedługo lub dopiero za kilka lat. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przechowywanie domowych zapasów. Dania liofilizowane oraz inne produkty, w przypadku złego ulokowania, mogą się zepsuć, przez co nie będą zdatne do spożycia.

Jeśli zastanawiasz się, jakie będzie najbardziej odpowiednie miejsce do przechowywania tego rodzaju żywności, mamy dla Ciebie ważną radę – musi być sucho! To podstawowe kryterium, którym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej lokalizacji zapasów. Dobrze także, aby temperatura w pomieszczeniu była stosunkowo niska. Dzięki temu zyskasz pewność, że produkty zachowają wysoką jakość nawet po kilkunastu latach.

Dobrym miejscem na przechowywanie zapasów jest z pewnością piwnica lub spiżarnia. Świetnie sprawdzi się także garaż lub przydomowa szopka. W mieszkaniu możesz zaopatrzyć się w obszerną szafę lub odpowiednio zagospodarować puste przestrzenie np. pod łóżkiem bądź w kanapie. Zapasy powinny bowiem być łatwo dostępne, jednak nie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu domowników. Warto także, aby nie rzucały się w oczy i po prostu czekały w bezpiecznym miejscu na trudne czasy, które miejmy nadzieję, nigdy nie nadejdą.

Gdzie najlepiej kupić zapasy na kryzys żywnościowy?

Na kryzys żywnościowy można się przygotować, jednak trzeba mieć świadomość, że wytrzymałość zapasów zależy też od jakości produktów. Ważnym aspektem jest również kaloryczność i wartości odżywcze posiłków. Gromadząc tylko makarony i kasze, trudno będzie utrzymać dobrą kondycję i zdrowie w dłuższej perspektywie. Dlatego warto zdecydować się na nasze produkty liofilizowane.

W Megazapas.pl doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie niosą obecne, niestabilne czasy. Oferujemy bogaty asortyment pełnowartościowych posiłków, które wytrzymają nawet 20-25 lat. Zapasy kupione w naszym sklepie to gwarancja najwyższej jakości, która zapewni bezpieczny, sycący i ciepły posiłek w czasach, gdy na sklepowych półkach zabraknie towarów.

Warto zadbać o bezpieczeństwo żywnościowe swoje i swojej rodziny już dziś.

Czy da się powstrzymać narastające braki żywności?

Problem głodu jest obecny na świecie od zawsze. Jednak tym razem musimy także mierzyć się z przeludnieniem planety, a także szeregiem zmian klimatycznych, które stają się coraz bardziej nieprzewidywalne i trudniejsze do okiełznania. Klęski, powodzie i susze to niejedyne problemy, z którymi zmaga się współcześnie ludzkość. Narastające nierówności społeczne sprawiają, że bogate kraje nie nadążają z konsumpcją żywności, a biedne państwa walczą o każdy okruch. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu?

Niestety skala głodu na świecie jest przeogromna. Ponad 10% populacji cierpi z powodu niedostatku żywności. Te liczby są zatrważające i powodują, że człowiek zastanawia się, jak to możliwe, że spotykamy się z takim problemem w XXI wieku. Skala jest tak duża, że pomoc pojedynczej osoby niewiele zmienia. W tym wypadku jedynie rządzący mogą mieć realny wpływ na polepszenie sytuacji.

My możemy angażować się lokalnie – szukając rodzin potrzebujących pomocy w kryzysie i wspierając fundacje charytatywne, które działają na rzecz pomocy niedożywionym dzieciom w Polsce. W ten sposób możesz mieć realny wpływ na polepszenie sytuacji życiowej ludzi z Twojej społeczności. Jeśli chcesz działać globalnie, postaraj się dostać do światowych organizacji, które aktywnie, od lat walczą z głodem na świecie.

FAQ:

Czy w 2023 roku grozi nam kryzys żywnościowy?

Niestety, 2023 rok może okazać się rekordowy pod względem liczby osób cierpiących głód. Światowy kryzys związany z brakiem żywności ciągle się pogłębia, m.in. przez wojnę w Ukrainie oraz zeszłoroczne klęski żywiołowe. Kryzys żywnościowy w 2023 roku może odbić się również na bogatszych państwach Unii Europejskiej.

Jakie są powody braku żywności na świecie w 2022 i 2023 roku?

Obecny kryzys żywnościowy na świecie to przede wszystkim pokłosie klęsk żywiołowych, a także wojny w Ukrainie, podczas której Rosja zablokowała eksport zbóż i kukurydzy z wybrzeży Ukrainy. W ten sposób 36 państw straciło połowę swoich dostaw plonów rolnych, co znacząco pogłębiło stan ubóstwa tamtejszych społeczeństw.

Jak przygotować się na kryzys żywnościowy?

Na braki żywności można w pewnym stopniu się przygotować poprzez systematyczne organizowanie zapasów jedzenia i produktów pierwszej potrzeby. Najlepiej sprawdzą się dania liofilizowane, które zachowują zdatność do spożycia nawet przez 20-25 lat.