Puste półki w sklepach to jeden z najczarniejszych scenariuszy, którego obawia się większość z nas. Braki w asortymencie napawają obawą, wywołują panikę i zmuszają do skorzystania z wyjścia awaryjnego. Jednak wcześniej konieczne jest odpowiednie przygotowanie się na taką ewentualność. Tak naprawdę zawsze warto mieć zapasy, gdyż nie znamy dnia ani godziny, w której może wybuchnąć epidemia, wojna czy też nadejść klęska żywiołowa. Jak się za to zabrać? Dowiedz się już dziś!

Braki żywności 2023 – przyczyny pustek w sklepach

Pustki w sklepach i związane z nimi braki żywności 2023 to niestety coraz częstszy widok w dzisiejszych czasach. Źródeł tego problemu jest kilka – jedne z nich są związane z chwilowym przestojem w uzupełnieniu asortymentu, który wynika np. z problemów logistycznych czy ograniczenia produkcji. W innym przypadku taka sytuacja może być spowodowana trudnościami w dostawie od producentów lub dużym zainteresowaniem konkretnymi produktami, które wyprzedają się w mgnieniu oka. Podobnie jest, gdy dany sklep zaoferuje atrakcyjne promocje, przez co towar znacznie szybciej znika niż w normalnej cenie. Niekiedy może także krótko- lub długotrwała przerwa w dostawie prądu ze względu na awarię, co również może zaburzyć standardowy schemat dostaw. Jednak to przykładowe sytuacje, w których zwykle w ciągu kilku dni wszystko wraca do normy.

Czy scenariusz zawsze wygląda tak, jak opisaliśmy to w powyższym akapicie? Niestety nie. Może się zdarzyć, że braki żywności i tym samym idące za nimi puste półki w sklepach staną się codziennością, którą trudno sobie wyobrazić. Mowa o sytuacjach, które są bardzo poważne, a poza problemami z dostępnością produktów spożywczych, wiążą się także z czyhającym na nas niebezpieczeństwem. 

Wśród znacznie poważniejszych sytuacji, przez które mogą się pojawić braki w sklepach i puste półki, można wymienić między innymi wybuch pandemii. Jeszcze parę lat temu trudno było nam sobie wyobrazić moment, w którym wszystko tak diametralnie się zmieni, również w zakresie codziennego życia każdego z nas. Panika, przez którą ludzie szturmem ruszyli do sklepów i wykupili większość podstawowych produktów żywnościowych, kosmetycznych i higienicznych, doprowadziła do pustych półek, których markety nie nadążały uzupełniać. Podobna sytuacja miała miejsce, gdy poza granicami naszego kraju doszło do konfliktu wojennego i większość z nas obawiała się jego eskalacji, przez co również doszło do zwiększonej chęci i potrzeby robienia zapasów.

Tak naprawdę oglądanie codziennych wiadomości czy czytanie aktualności w Internecie może sprawić, że w pewnym momencie pojawi się chęć zrobienia zapasów. Dużo aktualnie mówi się o blackoutach, czyli czasowych wyłączeniach prądu i poważnej awarii elektrowni, która może sparaliżować działanie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Warto tu także wspomnieć o zagrożeniach związanych z klęskami żywiołowymi, na które w większości nie mamy wpływu, gdyż niekiedy trudno wygrać z naturą. W takich chwilach, gdy nagle zostaniemy odcięci od świata, a dostępność produktów znacznie spadnie przez powodzie, silne wiatry, nadmierne susze, śnieżyce, gradobicia czy trzęsienia ziemi, zdecydowanie warto mieć zapasy żywności.

Braki w sklepach w Polsce – czy jest się czym martwić?

Braki w sklepach w Polsce to poważny problem i zdecydowanie jest się czym martwić, ale głównie wtedy, gdy nie będziemy przygotowani na tak czarny scenariusz. Pomimo że konflikt zbrojny może prędzej czy później się zakończyć po myśli którejkolwiek ze stron, a epidemia wyciszyć, to nadal rosnące ceny towarów i inflacja nie napawa nas optymizmem. Właśnie przez to wiele osób dochodzi do wniosku, że zapasy są potrzebne zawsze, nie tylko wtedy, gdy głośno mówi się o zagrożeniach. 

Jest to odpowiedzialne podejście, szczególnie gdy zdecydujemy się na produkty z bardzo długim terminem ważności, które nie przeterminują się w krótkim czasie. Zatem podstawową kwestią jest wybór odpowiednich artykułów spożywczych. Mają je w ofercie praktycznie wszystkie sklepy. Zazwyczaj jest ich sporo na półkach, przynajmniej do czasu.

Brak żywności w Polsce i pustki w sklepach – jak się przygotować?

Jak widać, brak jedzenia w sklepach może się pojawić nagle i niespodziewanie. Wtedy na zrobienie zapasów może być już za późno, dlatego odpowiednie przygotowanie to podstawa. Od czego zacząć? Przede wszystkim od określenia potrzeb swoich oraz bliskich na wypadek nieoczekiwanej sytuacji, w której nie będzie możliwości zakupu produktów spożywczych. Właśnie z tego względu w zapasach powinny znaleźć się artykuły dla całej rodziny, które będą bezpieczne w spożywaniu zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe i seniorów. W tym celu doskonale sprawdzi się między innymi wysokiej jakości żywność liofilizowana, po którą często sięgają także zwykli klienci.

Dodatkowo bardzo ważne jest zorganizowanie przestrzeni na zapasy. Powinna być dobrze zabezpieczona przez negatywnym działaniem czynników zewnętrznych i pomieścić wszystko, co niezbędne. Ponadto warto zadbać o łatwy dostęp do zapasów, gdyż w najczarniejszym scenariuszu może liczyć się czas i każda sekunda będzie na wagę złota.

Brak towaru w sklepach, a przechowywanie zapasów żywności w domu – o czym pamiętać?

Już wiesz, czym mogą być spowodowane braki towaru w sklepach, jednak z pewnością zastanawiasz się, jakie produkty wybrać w celu stworzenia zapasów, gdyż już przygotujesz dla nich miejsce w swoim domu. Z pewnością najlepiej sprawdzi się wspomniana wcześniej żywność liofilizowana. Tego rodzaju produkty zapewnią zdrowy, smaczny i pożywny posiłek dla każdego w trudnym czasie

Żywność liofilizowana poddawana jest specjalnemu procesowi suszenia po zamrożeniu posiłków z wykorzystaniem obniżonego ciśnienia. Przebiega on zawsze w ściśle określonych warunkach i spełnia wszelkie wymagania i normy. Dzięki temu dania liofilizowane są pyszne i dodają mnóstwo energii, jednocześnie wyróżniają się również odpowiednio zbilansowanym składem, dlatego będą idealnym wyborem dla dzieci i dorosłych. Są proste i szybie w przygotowaniu, gdyż porcje wystarczy zalać szklanką gorącej wody, jednak ich największą zaletą jest długi termin przydatności – nawet 25 lat, przez co raz zrobione zapasy pozwolą Ci spać spokojnie.

Puste półki w sklepach – gdzie zaopatrzyć się na każdą ewentualność?

Największy wybór żywności liofilizowanej renomowanej marki ReadyWise, która pozwoli stworzyć długoterminowe i bezpieczne zapasy wysokiej jakości przeznaczone do spożycia przez całą rodzinę, można znaleźć w naszym sklepie Megazapas. W ofercie dostępne są między innymi:

Tak duża różnorodność sprawia, że zapasy żywności wcale nie muszą być nudne i wiązać się z jedzeniem jednego i tego samego w kółko. Można cieszyć się pysznym smakiem owoców, warzyw, a nawet mięs, gdyż w porcjach obiadowych znajdują się makarony z różnymi sosami i dodatkami, lasagne, strogonow czy też zapiekanki ziemniaczane z kurczakiem.

FAQ:

Puste półki w sklepach – jakie są przyczyny?

Puste półki w sklepach mogą się pojawić z różnych przyczyn. Niektóre z nich dotyczą chwilowych braków zaopatrzenia od dostawców, problemów logistycznych, awarii, atrakcyjnych promocji, przez które towary szybko znikają z półek. Inne sytuacje są  znacznie poważniejsze, np. klęski żywiołowe, wybuch wojny czy pandemii.

Jak przygotować się na braki żywności w sklepach?

Braki żywności w sklepach wywołują panikę, jednak mimo wszystko warto zachować spokój i opanowanie,  które pozwoli stworzyć zapasy z głową. Takie rozwiązanie zwiększy komfort psychiczny, gdyż da poczucie bezpieczeństwa na wypadek czarnego scenariusza.

Brak jedzenia w sklepach – jak się ratować?

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku braku jedzenia jest zrobienie zapasów. W tym celu dobrze sprawdzi się żywność liofilizowana, która dostępna jest w atrakcyjnej cenie w naszym sklepie Megazapas. To pożywne, zdrowe i pełne energii posiłki, które mogą spożywać dzieci i dorośli. Można je łatwo i szybko przygotować, a termin ważności to nawet 25 lat.